Krtkovanie a čisteni odpadov v Košickom a Prešovskom kraji.

Každého už viac menej postihol problém ak mu zrazu neodteká kuchynský drez, umývadlo v kúpeľni, alebo sa hromadí voda v záchode. Tieto signály najčastejšie signalizujú upchaté kanalizačné potrubie. Upchatý odpad nepozná lokalitu – je mu jedno či bývate v Košicach alebo Prešove. Dnešná doba je ťažká a aby sa ušetrilo každé euro, každý skúša prečistiť upchaté odpady sám. „Kvalitne“ zanesené odpadové potrubie v domácej réžii neprebijete, ani keby ste sa na hlavu postavili. Rokmi nazberané usadeniny vo vnútorných stenách kanalizácie môžu byť tak tvrdé, že ani najagresívnejšia chémia ich nerozpustí.

Ak už sa minuli rady starých materí a Vaše úsilie s čistením je na konci, uvedomíte si, že potrebujete profesionálov. Profesionálne čistenie upchatých odpadov strojmi sa na Slovensku zakorenilo pod pojmom krtkovanie. Východniari toto čistenie slangovo nazývajú aj prebíjanie odpadov.  Toto krtovanie a prebíjanie spočíva v tom, že účinným strojmi odstránime všetky usadeniny z potrubia tak, aby bolo 100% priechodné a vaše odtoky znova pracovali správne.

Poznáme dva základné typy krtkovania a prebíjania odpadov:

  • Elektromechanické krtkovanie odpadov
  • Vystokotlakové čistenie kanalizácie

Elektromechanické prebíjanie potrubia(Krtkovanie špirálou)

Elektromechanické prebíjanie odpadov sa vykonáva za použitia motorovej frézy s výmennými hrotmi, ktoré sa menia podľa upchatia či zanesenia potrubia. Krtkovanie špirálou sa volí tam, kde sú menšie odpady, hovoríme teda o kuchynských drezoch, toaletách, umývadlách, vaniach a sprchovacích kútoch s priemermi od DN 32 až DN 125,
90 stupňovými kolenami. Zariadenie na krtkovanie je vybavené indukčným motorom, ktorý roztočí a rozvibruje oceľovú strunu, ktorá potom uvoľňuje usadeniny a nánosy na kanalizačnom a odpadovom potrubí. Výhody, ktoré sa spájajú s elektromechanickým čistením odpadov, sú predovšetkým rýchle nasadenie a jednoduchá manipulácia, a navyše nespôsobí vyplavenie splaškov ako pri vysokotlakovom čistení. Ďalej potom hovoríme o suchom spôsobe, čo nám uľahčuje  prácu.

Vysokotlakové čistenie kanalizácie:

Tam, kde to nie je možné, použijeme účinnejšie čistenie, a to vysokotlakové čistenie kanalizácie, kedy je voda vháňaná pod vysokým tlakom do všetkých kútov potrubí, a efektívne sa tak zbavíte usadenín. Tlakové čistenie odporúčame pri prevencii pokiaľ je na rúrkach po obvode pevná usadenina. Zariadenie na čistenie umožňuje, že sa môžeme dostať priamo k miestu nech sa nachádza kdekoľvek a môžeme zvoliť najoptimálnejší variant na odstránenie upchávky. Tlakovo môžeme vyčistiť skoro všetky priemery ležatého ale aj zvislého kanalizačného potrubia od DN 110 až po DN 600, pričom prietok vody dosahuje pri čistení až 75l/min a 200bar. Samozrejme vieme čistiť aj väčšie priemery potrubí po dohode. K dispozícii máme veľké množstvo čistiacich trysiek pre rôzne druhy znečistenia v potrubí. Vysokotlaková čistiaca technika je zabudovaná v skriňovom type dodávky odkiaľ sa čerpá voda, ktorá je vháňaná vysokotlakovým čerpadlom do hadíc a trysiek a odplaví upchávku v odpade.