Oplatí sa ešte investovať do ropy?

Investovanie do komodít môže byť výhodné a zaujímavé. Ropa, ako jeden z hlavných zdrojov kapitalizácie, sa ročne vyprodukuje v desiatkach krajín sveta v množstve miliónov barelov.

Pre investora znamenajú svetové trhy s ropou, plynom, benzínom a inými komoditnými aktívami zaujímavú investičnú príležitosť. Rovnako ako hodnota iných likvidných komodít, aj ceny ropy sú veľmi závislé od ponuky a dopytu, správ a emócií investorov.

Výhody investovania do ropy

Na nákup a skladovanie skutočnej, „surovej“ ropy bude investor potrebovať značné finančné náklady. Preto investori radšej investujú do ropy cez finančné inštrumenty. Akciový trh používa pojem „papierový olej“, ktorým sa rozumejú cenné papiere (akcie, ETF) alebo finančné deriváty (futures, CFD), ktoré sú naviazané na ropu.

Investovanie do ropy prostredníctvom ETF fondov, futures alebo CFD kontraktov je riešením, ktoré môže obohatiť vaše investičné portfólio.

 Dôkazom toho sú tri jedinečné vlastnosti „papierového oleja“:

1. Výnimočná volatilita. Ropa môže zdražieť aj kvôli fámam o obmedzení produkcie či budúcom medzinárodnom embargu, ktoré umožňuje zarábať skúseným investorom a traderom.

2. Likvidita. Cenné papiere, futures alebo CFD kontrakty na ropu môžete nakupovať a predávať v zlomku sekúnd. To robí z čierneho zlata veľmi populárny investičný nástroj.

3. Prestíž. Komoditný akciový trh sa stal atribútom úspešných investorov, takže prítomnosť takýchto cenných papierov v portfóliu svedčí o skúsenostiach a vysokom postavení majiteľa.

Tipy na investovanie do komodít

Futures, CFD, ETF fondy alebo akcie „papierovej ropy“ sú v portfóliách miliónov investorov – od nováčikov až po dolárových miliardárov. Ropa je veľmi likvidné aktívum, ktorého kúpa môže investorovi, v prípade priaznivého vývoja ceny, priniesť zaujímavé zhodnotenie.

Pred samotným investovaním je vhodné si naštudovať základne investičné pojmy a výrazy. Napríklad na webe uspesnynaburze.sk nájdete rozsiahlu investičnú akadémiu.

Nákup a predaj ropy si môžete najprv vyskúšať bez rizika na demo účte. Cez demo účet môžete otestovať aj ďalšie funkcie obchodnej platformy bez toho, aby ste riskovali svoje peniaze.